Brak środków w budżecie domowym zawsze jest sytuacją niepokojącą. Może się jednak pojawić, nawet jeśli dbamy o to, by tak się nie stało. Wystarczy jakieś zdarzenie losowe i związane z nim wydatki, by stanąć przed problemem braku pieniędzy w portfelu. Pożyczka jest w tej sytuacji jednym z najlepszych rozwiązań. Gdzie pożyczyć pieniądze?

Pożyczka bankowa lub pozabankowa

O pożyczkę można ubiegać się w bankach i firmach pozabankowych. Jedna i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Pożyczka bankowa jest w miarę tania, ale bez wątpienia dużo trudniejsza do otrzymania niż pozabankowa. Banki bardzo uważnie sprawdzają bowiem zdolność pożyczkową. Aby otrzymać pożyczkę w banku, trzeba mieć stałe dochody. Najlepiej jeśli są uzyskiwane na podstawie stałej umowy o pracę. Nie można też mieć złej oceny w Biurze Informacji Kredytowej i innych bazach. Każdy, kto kiedykolwiek brał jakąś pożyczkę lub choćby kupował coś na raty, w takich bazach się znajduje. Paradoksalnie, nawet ci , którzy nigdy nie ubiegali się o pożyczkę i nie ma ich w takich bazach, mogą mieć problem z jej otrzymaniem. Negatywna ocena w BIK i innych bazach z reguły uniemożliwia otrzymanie pożyczki w banku. Brak ocen w BIK dla banku też jest zastanawiający. Niejeden, z uwagi na ten fakt odmówi udzielenia pożyczki, bowiem nie ma pewności czy pożyczkodawca okaże się rzetelny..

Pożyczki pozabankowe są dużo łatwiejsze do otrzymania W wielu firmach parabankowych nikt nie sprawdza ani bazy BIK ani innych baz. Pożyczkę mogą otrzymać nawet osoby ze złą historią pożyczkową, zadłużone, nawet takie, wobec których w danej chwili toczy się postępowanie windykacyjne. Koszt takiej pożyczki z reguły jednak jest bardzo wysoki. W wielu firmach nie można otrzymać zbyt wiele. z reguły maksymalnie kilka tysięcy złotych.

Pożyczka prywatna. Korzystna alternatywa

Korzystną alternatywą może być pożyczka prywatna. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by dwie osoby prywatne spisały między sobą umowę, na podstawie której jedna osoba udzieli drugiej określonej wysokości pożyczki. Co ważne, warunki takiej pożyczki strony mogą ustalić między sobą, mogą być one więc o wiele bardziej korzystne niż nawet warunki pożyczek bankowych. Bardzo ważne jednak jest – szczególnie przy wyższych kwotach – spisanie stosownej umowy i zgłoszenie wszystkiego w urzędzie skarbowym.

Autor

  • Doktor nauk informatycznych. Twierdzi, że posiada duszę artysty. Pasjonuje się wilkami oraz rolą wilka w świecie. Według niego nie są to złe stworzenia, a drapieżniki leśne, regulujące stan populacji innych zwierząt i także mające prawo do życia. Jego hobby to jazda na rowerze po niekalanych cywilizacją terenach.

2 thoughts on “Pożyczka prywatna może być bardzo korzystna
  1. triss

    Pewnie zdziwicie się, ale biorąc pożyczkę prywatną musicie zapłacić podatek. Jeśli sprawdzicie dokładnie, to obowiązek opłaty podatku spoczywa na pożyczkobiorcy. Mało osób o tym nie wie, a potem podpada skarbówce.

  2. trivette

    Pożyczka prywatna jest korzystna pod warunkiem, że bierzemy ją u zaufanej osoby. Jeśli nie, to lepiej dokładnie sprawdzić warunki umowy, żeby nie wpakować się w jakieś bagno.

leave a Comment