klimatyzacja samochodowa

Układ klimatyzacji samochodu jest istotną częścią pojazdu, ponieważ pomaga zachować chłód podczas gorących letnich miesięcy. Niestety, po upływie czasu i narażeniu na działanie różnych elementów i zanieczyszczeń, układ klimatyzacji Twojego samochodu może ulec zanieczyszczeniu. W niektórych przypadkach może to nawet doprowadzić do awarii samego układu lub innych układów wtórnych z nim związanych. Dobra wiadomość jest taka, że utrzymanie układu klimatyzacji w samochodzie w czystości i bez zanieczyszczeń nie jest takie trudne. Oto kilka pomocnych wskazówek, jak czyścić samochodowy system AC za pomocą ozonu.

Co to jest ozonowanie?

samochodyOzonowanie to proces, w którym ozon (O3) jest wprowadzany do systemu. Jest on często stosowany w przemyśle wodnym i oczyszczaniu ścieków, gdzie jest używany do zabijania bakterii i rozkładu substancji organicznych w wodzie. W kontekście systemów klimatyzacji ozonowanie jest używane do zabijania zapachów. W tym sensie ozon może być używany do sanityzacji systemu klimatyzacji Twojego samochodu.

Dlaczego warto używać ozonu do czyszczenia systemu klimatyzacji?

jak oczyścić klimatyzację samochodowąIstnieje kilka powodów, dla których ozon jest używany do czyszczenia zanieczyszczonych systemów klimatyzacji. Ozon jest substancją naturalnie występującą w atmosferze. Powstaje on, gdy światło ultrafioletowe wchodzi w kontakt z tlenem w górnej atmosferze. Podczas gdy ozon występuje naturalnie i znajduje się w atmosferze, ozon wytworzony przez człowieka jest produkowany w procesie zwanym wyładowaniem elektrycznym, w którym prąd jest przepuszczany przez bogate w tlen powietrze.

Ozon może być używany do czyszczenia systemów klimatyzacji, które zostały zanieczyszczone zapachami pochodzącymi z takich rzeczy jak dym papierosowy, pleśń i grzyby. Ozon zabija większość szkodliwych mikroorganizmów i utlenia zanieczyszczenia organiczne , nie pozostawiając szkodliwych pozostałości, jak wiele chemicznych środków czyszczących.

Ozon może być również stosowany do rozkładu twardych minerałów, takich jak wapń i magnez, które często osadzają się na żeberkach chłodzących i wężownicach parownika. Chociaż te minerały nie stanowią zagrożenia dla jakości powietrza, mogą zmniejszyć wydajność systemu klimatyzacji. Ponadto mogą powodować krótkie cykle pracy sprężarki i zmniejszoną wydajność chłodzenia.

Jak oczyścić układ klimatyzacji samochodu za pomocą ozonu?

Zanim zaczniesz, upewnij się, że silnik samochodu nie pracuje, a klimatyzacja jest wyłączona. Jest to ważne, ponieważ silnik nie może pracować, jeśli nie jest podłączony do układu chłodniczego. Ponadto musisz wyłączyć układ klimatyzacji, ponieważ ozon może być szkodliwy w przypadku wdychania.

  • Pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, jest wyłączenie zasilania systemu klimatyzacji. Można to zrobić na panelu wyłączników lub na panelu bezpieczników, jeśli panel wyłączników jest dostępny przez klapę lub drzwi w pojeździe. Następnie należy otworzyć pokrywę portu serwisowego w systemie klimatyzacji. Jest to pokrywa znajdująca się z boku układu, gdzie wchodzą lub wychodzą przewody czynnika chłodniczego. Pokrywa ta jest zwykle utrzymywana w miejscu przez kilka śrub.
  • Będziesz musiał umieścić wąż z urządzenia generującego ozon w czystym końcu linii czynnika chłodniczego. Jeśli pracujesz z pojazdem, który używa czynnika chłodniczego, będziesz musiał umieścić czystą końcówkę węża w porcie low-side. Możesz użyć przewodów do rozprowadzenia gazu zawierającego ozon wokół kabiny samochodu.
  • Następnie, będziesz musiał podłączyć urządzenie generujące ozon do portu wyjściowego ozonu w urządzeniu. Następnie możesz podłączyć urządzenie generujące ozon do gniazdka ściennego i włączyć je. Wyjście ozonu powinno być ustawione pomiędzy 0 a 2 psi.

Autor

  • Doktor nauk informatycznych. Twierdzi, że posiada duszę artysty. Pasjonuje się wilkami oraz rolą wilka w świecie. Według niego nie są to złe stworzenia, a drapieżniki leśne, regulujące stan populacji innych zwierząt i także mające prawo do życia. Jego hobby to jazda na rowerze po niekalanych cywilizacją terenach.

2 thoughts on “Jak oczyścić ozonem samochodowy system klimatyzacji
  1. Riley

    Raz na jakiś czas warto ozonować klimatyzację samochodową. Niestety mogą zagnieździć się w niej grzyby, które nie tylko brzydko pachną, ale i również są szkodliwe dla zdrowia.

  2. Pudding

    Bez ozonowania klimatyzacjo samochodowej narażasz się na obecność grzybów i drobno ustrojów w twoim pojeździe. Moim zdaniem warto wybrać od czasu do czasu do profesjonalnego mechanika, który przeprowadzi odgrzybianie klimatyzacji.

Comments are closed.