Sprzedaż mieszkania w dzisiejszych czasach, przy rosnącej inflacji nie stanowi większej trudności. Obecnie nie brakuje nabywców chcących po prostu ulokować swoje fundusze, obawiając się jeszcze większego spadku wartości pieniądza. Ponadto wciąż istnieją osoby poszukujące gniazdka na własność do zamieszkania, zarówno single jak i pary, młode małżeństwa, te z większym stażem oraz rodziny z dziećmi.

Zanim wystawimy mieszkanie na sprzedaż, przygotujmy je najpierw odpowiednio, by zachęcało potencjalnego kupca. Nie trzeba robić wielkich rewolucji. Wystarczy przestawić meble lub je nawet wypożyczyć, zadbać o wystrój i detale, aby osoby oglądające, mogły się poczuć jak u siebie. Widoczne mankamenty najlepiej zlikwidujmy lub skutecznie zamaskujmy . Czasami też przyda się coś wymienić tanim kosztem lub odmalować ściany. Odświeżenie mieszkania z pewnością podniesie jego wartość i w efekcie końcowym nam się zwróci.

Jeśli chcemy skutecznie sprzedać mieszkanie, musimy zadecydować, czy zrobimy to z pomocą biura nieruchomości lub samodzielnie. Obie opcje mają plusy i minusy, wymagają rozeznania tematu, aby przedsięwzięcie przebiegło jak z płatka.

Wybierając pierwszą opcję, czyli agenta, który nas wyręczy i pomoże, należy zweryfikować, czy ma on licencję, jakie doświadczenie i referencje. Warto też poczytać opinie o nim w internecie. Niestety dziś tak łatwo spotkać tych nieuczciwych, liczących jedynie na swoje dość niemałe wynagrodzenie i niekwapiących się do działania. Na szczęście jednak pracują jeszcze profesjonalni, zaangażowani i kompetentni pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Takie osoby potrafią przygotować zdjęcia, atrakcyjne ogłoszenia, odpowiednio wypromować ofertę sprzedaży, szybko znaleźć kupca, pomóc podczas wszelkich formalności i dopiąć transakcję do końca. Istnieją dwa sposoby rozliczenia z agentem nieruchomości. Może to być opcja, gdy prowizja przerzucona jest na sprzedającego, a kupujący pozornie jest zwolniony (cena za mieszkanie mieści już w sobie tę należność) lub gdy płacą obie strony. Należy też pamiętać, że niektóre biura dodatkowo oferują usługi notarialne, co wymaga zweryfikowania, jak to wypada pod kątem finansowym.

Chcąc liczyć tylko na siebie i nie ufając pośrednikom, możemy też wybrać drugą opcję, czyli samodzielną sprzedaż. Warto najpierw przygotować baner z naszym numerem telefonu i informacją o sprzedaży oraz rozwiesić go np. na balkonie lub w innym widocznym miejscu. (Uzyskując jeśli trzeba, zgodę spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.) W dobie tak powszechnego internetu, pomocne będzie też zrobienie korzystnych zdjęć i wrzucenie ich wraz z interesującym ogłoszeniem do sieci, np. na portal Gumtree, Otodom, Olx, Marketplace na Facebooku i itp.

W dniu wizyty potencjalnych kupców powinniśmy przewietrzyć całe mieszkanie, może nawet użyć preparatów zapachowych zapewniających miłą woń. Możemy też kupić świeże, cięte kwiaty, które postawimy w wazonie na stole. Zapach pieczonego chleba również działa zachęcająco, więc jeśli tylko mamy czas i umiejętności oraz chęci, upieczmy go.

Bez względu na to, w jaki sposób będziemy sprzedawać mieszkanie, dużo zależy od naszego myślenia. Nadzieja i pozytywne nastawienie znacznie ułatwi pomyślną sprzedaż mieszkania.

Autor

  • Doktor nauk informatycznych. Twierdzi, że posiada duszę artysty. Pasjonuje się wilkami oraz rolą wilka w świecie. Według niego nie są to złe stworzenia, a drapieżniki leśne, regulujące stan populacji innych zwierząt i także mające prawo do życia. Jego hobby to jazda na rowerze po niekalanych cywilizacją terenach.

2 thoughts on “Jak korzystnie sprzedać mieszkanie?
  1. tvizzy

    Jeśli sprzedajecie mieszkanie przed upływem 5 lat podatkowych od zakupu, to musicie zapłacić podatek dochodowy od zbycia nieruchomości. Lepiej wiedzieć takie rzeczy, niż później narzekać.

  2. forfiter

    Grunt to dobra cena, zadowalająca obie strony. To trochę trudne wycenić mieszkanie, ale zawsze można porównać go z innymi ofertami. Można też pomóc sobie internetem.

leave a Comment