Złoto od zawsze było środkiem wymiany handlowej ze względu na swoje właściwości. Co prawda obecnie żaden kraj nie ustalił złota jako swojej głównej waluty, jednak wciąż warto w nie inwestować, gdyż jest wartościowym aktywem inwestycyjnym. W przeciwieństwie do pieniądza papierowego nie traci ono swojej wartości, ponieważ nie podlega inflacji.

Możliwości wzbogacenia na inwestycji w złoto.

Pieniądz drukowany na papierze jest podstawowym narzędziem płatności. Jego wartość jest umowna i można go produkować w sposób ciągły. Co prawda jest w stanie zyskiwać na wartości, ale też i tracić przez jest uważany za bardzo niebezpieczny w dla inwestycji. W przypadku wysokiej inflacji może okazać się, że zgromadzone pieniądze całkowicie straciły na wartości. Jednak inne zasady wiążą się z inwestycjami w złoto.

Instytucje finansowe należące do państw zrezygnowały możliwości wymiany gotówki na złoto ze względu na nieopłacalność. Ponieważ kraje nie miały wystarczająco dużo złota na pokrycie wydatków związanymi z wojnami i kryzysami , a także inflację zrezygnowano z możliwości pokrycia wartości pieniądza złotem. Staż też obrót złota nie jest uporządkowany prawnie i nie podlega ograniczeniom.

W jakiej formie możesz inwestować w złoto?

Zacznij od zastanowienia się, co właściwie chcesz robić. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość to warto zainwestować w fizyczną formę złota. Zaliczają się do niej biżuteria, monety lub sztabki. Z tym że na biżuterii i monetach warto się znać.

Jeśli chcesz pomnożyć swoje dobra, warto zainteresować się tzw. złotem papierowym, czyli instrumentami finansowymi, których cena zależy od notowania kruszcu na rynku. Dzięki temu nie musisz przechowywać fizycznej formy kruszcu, ale niestety jesteś zobowiązany uiścić podatek od zysków.

Poprzez tzw. papierowe złoto rozumie się zazwyczaj ETFy, a więc produkty inwestycyjne ale i również ETC i ETN. Inwestować można w fizyczne złoto, spółki zajmujące się wydobyciem, także w kontrakty terminowe. W złoto można w inwestować także w postaci lokaty bankowej, co może być bardzo korzystne ze względu na oprocentowanie.

Najlepszym momentem, sprzyjającym w inwestycjom, to czasy gdzie inflacja stoi na wysokim, rosnącym poziomie. W przypadku deflacjo wartość złota maleje. W przypadku społecznych niepewności np. kryzysów wzrasta popyt na złoto, a wtedy inwestycje w złota stają się bardzo opłacalne.

Zasadność inwestowania w złoto warto oprzeć na wartości kruszcu w Londynie, gdzie jego wartość jest ogłaszana 2 razy dziennie w dniu roboczym. Złota nie można drukować jak pieniądza papierowego, stąd ze względu na ograniczone złoża tego kruszcu jego wartość będzie wciąż wysoka.

Autor

  • Doktor nauk informatycznych. Twierdzi, że posiada duszę artysty. Pasjonuje się wilkami oraz rolą wilka w świecie. Według niego nie są to złe stworzenia, a drapieżniki leśne, regulujące stan populacji innych zwierząt i także mające prawo do życia. Jego hobby to jazda na rowerze po niekalanych cywilizacją terenach.

2 thoughts on “Inwestowanie pieniędzy w złoto – czy naprawdę warto ?
  1. Vee

    Złoto i srebro to najlepsze inwestycje na obecne czasy. Kryzys koronawirusowy dobitnie to pokazał. Papier tylko zżera inflacja.

  2. Vloczykij

    Złoto na przestrzeni wieków zawsze było i będzie cenne. Nie słuchajcie cudownych rad, że to niby jakiś zabytek i relikt z dawnych lat. Jeśli spojrzycie na wykresy, to zauważycie, że papier tanieje, kruszec się umacnia.

leave a Comment